Europejski Tydzień Kodowania

Szanowni Państwo,
10 października ruszył Europejski Tydzień Kodowania. Jego celem jest popularyzacja nauki kodowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Serdecznie zachęcamy Państwa do włączenia się w te inicjatywę - można to zrobić w każdej chwili poprzez:
 - organizację własnego wydarzenia,
-  informowanie i zachęcanie do udziału w planowanych wydarzeniach.
Jak się Państwo zaraz przekonają, żadne z tych działań nie wymaga dużo czasu ani pracy – za to ich efekt może być nieoceniony. Promowanie nauki programowania to odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. Do 2020 roku może zabraknąć nawet 825 tys. specjalistów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Co więcej, niedługo poziom umiejętności cyfrowych, w tym znajomości kodowania, stanie się niezbędny na 90% stanowisk w różnych branżach. Dlatego tak ważne jest, by już teraz reagować na te wyzwania.
Jak zorganizować wydarzenie?
Zorganizować wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania może każdy – nie trzeba mieć do tego specjalistycznej wiedzy ani wieloletniego doświadczenia.  A to dlatego, że Code Week jest inicjatywą społeczną, w której przede wszystkim liczą się dobre chęci i pomysłowość. Wydarzenie może być przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych czy seniorów. Może mieć formę warsztatu, szkolenia, seminarium, webinarium, pokazu – wszystko zależy od inwencji organizatorów.

Aby ułatwić przygotowywanie wydarzeń opracowane zostały sprawdzone scenariusze zajęć. To propozycje dla wszystkich - nie wymagają szczególnych umiejętności ani zasobów. Są one dostępne do pobrania pod tym linkiem https://codeweek.org.pl/scenariusze/
Ponadto, wszyscy organizatorzy wydarzeń mogą korzystać z pakietu materiałów graficznych – plakatów, certyfikatów i szablonów prezentacji. Więcej o tym, jak szybko i łatwo zorganizować ciekawe wydarzenie można przeczytać tutaj http://codeweek.org.pl/jak-zaczac/.

Zgłaszanie wydarzeń

Bardzo ważne jest, by każde planowane wydarzenie zgłosić – instrukcja jak to zrobić znajduje się tutaj http://codeweek.org.pl/media/chunks/attachment/instrukcja_CodeWeekPL.pdf
Zgłoszenie wydarzenia jest tak ważne, ponieważ w trakcie Code Week w całej Europie odbywają się tysiące bezpłatnych warsztatów, szkoleń, dyskusji, pokazów. Dzięki zgłoszeniu dane wydarzenie jest widoczne na mapie wydarzeń, a potencjalni uczestnicy mogą się w łatwy sposób dowiedzieć, co się odbywa w ich okolicy. Mapa wydarzeń organizowanych w Polsce jest dostępna na tej stronie http://codeweek.org.pl/#events
W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń, a w tegorocznej edycji zarejestrowano ich już ponad 1000. Zachęcamy wszystkich do organizowania własnych wydarzeń – inicjatywom w ramach ETK patronuje Komisja Europejska.
Konkursy dla organizatorów
Dla organizatorów wydarzeń w Polsce przygotowywany jest konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły pojawią się wkrótce na stronie internetowej codeweek.org.pl.

Zachęcamy także do  udziału w konkursach europejskich:
•    „Oda do kodu” – konkurs na wideo pokazujące wpływ dźwięków „Ody do kodu” na otoczenie. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy organizatorzy wydarzeń. Konkurs kończy się 4 października. Szczegóły  na stronie http://blog.codeweek.eu/post/127716018215/ode-to-code-video-contest .
•    konkurs „CodeWeek4all challenge” – konkurs, którego celem jest wzmocnienie przenikania kodowania do pracy z uczniami. Konkurs adresowany do szkół. Szczegóły: http://blog.codeweek.eu/post/128407482510/launching-the-codeweek4all-challenge-by

Organizatorzy Europejskiego Tygodnia Kodowania przygotowali także specjalne certyfikaty jako wyróżnienie za włożony wkład w propagowanie idei Tygodnia Kodowania. Każdy może otrzymać taki spersonalizowany certyfikat. Wystarczy zorganizować wydarzenie i dodać je na mapie eventów. Więcej na ten temat na http://codeweek.org.pl/certyfikat_EU/

Jak informować o wydarzeniach?
Organizację ETK w Polsce mogą Państwo również wesprzeć poprzez informowanie o inicjatywie.  Można to robić np. poprzez zamieszczenia informacji na Państwa stronach internetowych i w mediach społecznościowych. W tym celu mogą państwo korzystać z informacji  publikowanych na stronie codeweek.org.pl oraz na kanałach:
•         facebook.com/CodeWeekPL
•         twitter.com/CodeWeekPL
Polecamy także oficjalne kanały europejskie:
•         http://codeweek.eu/
•         https://www.facebook.com/codeEU/
•         https://twitter.com/codeweekeu
Organizatorzy Tygodnia Kodowania w Polsce
W Polsce koordynatorem Tygodnia Kodowania w ramach projektu „Code Week Polska 2015” jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem jest program „Mistrzowie Kodowania”. Działania dofinansowuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami są także: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych – Oddział Łódzki.
 

Dodana: 12 październik 2015 13:57

Zmodyfikowana: 12 październik 2015 13:57